مکمل بدنسازی

آیا تاثیر کافئین بر کراتین مضر است؟

مقاله تاثیر کافئین بر کراتین - 6fit

افسانه ای که نمی‌میرد. در این مقاله قصد داریم تاثیر کافئین بر کراتین را بررسی کنیم

هر ورزشکاری به دنبال یک برتری است. کافئین پرمصرف‌ترین محرک روی زمین است – تخمین زده می‌شود که 90 درصد آمریکایی‌ها آن را هر روز مصرف می‌کنند – و کراتین مکمل‌های ورزشی است که بیشترین تحقیق را در این زمینه انجام داده‌اند، با صدها مطالعه که اثربخشی آن را به عنوان وسیله‌ای برای بهبود توان خروجی و افزایش اندازه عضلات تایید کرده‌اند.

با هر فروشگاه مکملی که در مکمل‌های کراتین و تمرین‌های پر از کافئین پر شده است، تصور می‌کنید که ترکیب این دو بی‌معنا است. اما این تصور وجود دارد که تاثیر کافئین بر کراتین آن را بی فایده می کند.

چرا مردم فکر می کنند تاثیر کافئین بر کراتین مضر است؟

تقریباً به یک مطالعه خلاصه می شود. که در سال 1996 در مجله فیزیولوژی کاربردی منتشر شد، 9 مرد داوطلب سالم را مورد بررسی قرار داد و از آنها خواست نیم گرم کراتین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن را به مدت شش روز مصرف کنند. (این احتمالا حداقل 40 گرم در روز است – اکثر آنها مردم 5 تا 10 را توصیه می کنند، اما می توانید این کراتین “بارگیری” را برای اشباع سریعتر عضلات در نظر بگیرید، که غیر معمول نیست.)

بچه‌ها تست‌هایی را روی یک دستگاه جلوپا ماشین انجام دادند که شامل تکرارهای بسیار زیاد (۵۰، ۸۰ و ۹۰ تای آن‌ها) با دو دقیقه بین سری بود. آن‌ها دریافتند که سرعت و قدرت آن‌ها زمانی که به‌تازگی کراتین مصرف می‌کردند ۱۰ تا ۲۳ درصد افزایش می‌یابد، اما وقتی آن‌ها را با کافئین ترکیب می‌کردند، اصلاً افزایش نمی‌یابد.

تاثیر کافئین بر کراتین - 6fit

تاثیر کافئین بر کراتین – 6fit

چرا تاثیر کافئین بر کراتین نباید شما را آزار دهد

بن الیور، متخصص تغذیه ورزشی در بریتانیا و مشاور تغذیه Trevor Kashey می‌گوید: راستش را بخواهید، اینکه یک بررسی سیستماتیک یا متا آنالیز باشد، برای من اهمیتی ندارد.

مردم باور خواهند کرد که هر چیزی که در یک مطالعه منتشر شده است، 100 درصد درست است، اما واقعیت این است که افرادی که در این زمینه‌های کوچک تخصص دارند، واقعا جنگل را برای درختان از دست می‌دهند( نتایج بدست امده را همیشه درست میدانند و فدای بقیه آمار میکنند)

سؤال کراتین و کافئین سؤال جالبی است زیرا نمونه کاملی از مطالعات بیش‌ از حد را ارائه می‌کند. این یک مطالعه است که به این نتیجه رسیده است که شما نباید این دو را با هم ترکیب کنید، اما بسیاری از مطالعات دیگر – از جمله کار آزمایی‌ های تصادفی دوسوکور – وجود دارد که نشان داده‌اند کراتین و کافئین به خوبی با هم کار می‌کنند.

اولیور می‌گوید: «نظر کلی من این است که اگر مردم نگران این موضوع هستند، چیزهای دیگری برای نگرانی دارند. فکر نمی‌کنم کافئین مانع جذب کراتین شود، بنابراین تصور اشتباه است، و به هر حال بقیه تحقیقات نشان داده است. بنابراین فکر می‌کنم با توجه به آن مطالعه، هیچ ارزشی برای آن قائل نخواهم شد.» اینهم نظر یکی از صاحب نظران در مورد تاثیر کافئین بر کراتین.

خلاصه

در خردسالان بدنبال جواب نباشید. ایده تداخل کراتین با کافئین احتمالاً چیزی است که گسترش می یابد زیرا باعث می شود مردم به نظر برسند که تحقیقات را می دانند، اما واقعیت این است که این یک مطالعه کوچک در دریایی از موارد بهتر است که با آن در تضاد است.

به یاد داشته باشید که کراتین را می توان در هر زمانی از روز مصرف کرد – اثرات حادی مانند کافئین ندارد – بنابراین در صورت نگرانی نیازی به مصرف آن قبل از تمرین ندارید. اما شما می توانید، و نباید باشد. امیدواریم توانسته باشیم ابهامات موجود در مورد تاثیر کافئین بر کراتین را برایتان روشن کنیم

امتیازدهی به این مطلب-1رای - 4
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها