مکمل بدنسازی

فواید پروتئین وی، 10 مورد از فواید بینظیر پروتئین وی

whey protein - 6fit

پروتئین وی یکی از بهترین مکمل های مورد مطالعه در جهان است و دلیل خوبی هم دارد.
دارای ارزش غذایی بالایی است و آزمایشات و مطالعات انجام شده حاکی از فواید پروتئین وی برای سلامتی نشان داده است.

در اینجا 10 مورد از فواید پروتئین وی برای سلامتی که توسط مطالعات انسانی بدست آورده شده است را در اختیارتان خواهیم گذاشت.نکاتی که حتما در هنگام خرید پروتئین وی به کار شما خواهد آمد. باما همراه باشید 😃

1. آب پنیر منبع عالی پروتئین با کیفیت عالی

آب پنیر مایعی است که در طول چرخه تولید پنیر از شیر جداسازی میگردد. بخش پروتئینی آب پنیر پروتئین آب پنیر یا همان پروتئین وی نام دارد.

این یک پروتئین کامل و با کیفیت است که حاوی تمام آمینو اسید های ضروری است. علاوه بر این، بسیار قابل هضم است، در مقایسه با سایر انواع پروتئین، به سرعت از روده شما جذب می شود.

این مشخصات و ویژگیها است که این مکمل را به یکی از بهترین منبع های غذایی پروتئین موجود و در دسرس ما تبدیل می کند.

سه شکل کلی مکمل وی که وجود دارد:

کنسانتره (WPC)
ایزوله (WPI)
هیدرولیزات (WPH)

کنسانتره مورد استفاده ترین نوع و ارزان ترین نوع این مکمل است.

به عنوان یک مکمل غذایی، پروتئین وی به طور گسترده ای در میان بدنسازان، ورزشکاران و سایر افرادی که پروتئین بیشتری در رژیم غذایی خود می خواهند، محبوب است.

خلاصه: پروتئین آب پنیر دارای ارزش غذایی بالا است و میتوان گفت یکی از بهترین منبع های غذایی پروتئین با کیفیت فوق العاده است. در مقایسه با دیگر پروتئین ها بسیار قابل هضم تر است و با سرعت بالا جذب می شود. پس یکی از فواید پروتئین وی اینه که اگه دنبال یک منبع عالی و درجه یک برای پروتئین مصرفی بدنتون هستید این یک انتخاب عالیه براتون 😄

پروتئین وی - 6fit

پروتئین وی – 6fit

2. فواید پروتئین وی بر رشد عضلات

حجم عضلانی شما به صورت عادی و طبیعی در هنگامی که سن شما بالا میرود دچار کاهش میشود.

این اتفاق معمولا باعث افزایش چربی در بدن می شود و  ابتلا به انواع بیماری های مزمن را بالا میبرد.

با این اوصاف، این تغییر ناخوشایند در ترکیب و کارکرد بدن را می توان مقداری کاهش داد، از آن جلوگیری کرد، و حتی یا با ترکیب کردن تمرینات قدرتی و همچنین یک رژیم غذایی مناسب معکوس و به عضله سازی رسید.

این ثابت شده است که تمرینات قدرتی، همراه با مصرف کردن غذاهای پروتئین بالا و یا مکمل های پروتئینی، یک نقشه و برنامه ریزی پیشگیرانه بسیار موثر است.

مخصوصا منابع پروتئینی کیفیت بالا مثل وی بسیار موثر هستند.

آب پنیر مملو از آمینو اسید شاخه دار که لوسین نام دارند است. لوسین را میتوان از اسیدهای آمینه محرک رشد (آنابولیک) برشمرد.

به همین دلیل، یکی از فواید پروتئین وی برای جلوگیری از از دست دادن عضله مرتبط با افزایش سن و همچنین برای بهبود قدرت موثر است.

برای رشد عضلانی، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که از دیگر فواید پروتئین وی این است که ممکن است کمی بهتر از سایر انواع پروتئین‌ها مانند کازئین یا سویا باشد.

با این حال، مگر اینکه رژیم غذایی شما از قبل فاقد پروتئین باشد، مکمل ها احتمالاً تفاوت زیادی ایجاد نخواهند کرد. پس مکمل به تنهایی معجزه نمیکنه و کنار رژیم کارش رو میکنه🙂

خلاصه: پروتئین آب پنیر زمانی که با تمرینات قدرتی همراه باشد برای تقویت رشد و نگهداری عضلات عالی است.

3. فواید پروتئین وی بر فشار خون

بیماری فشار خون را میتوان یکی از عوامل خطرناک اصلی برای بیماریهای قلبی میباشد.

مطالعات متعددی مصرف محصولات لبنی را با کاهش فشار خون مرتبط کرده اند.

این اثر به جزئی از پپتیدهای فعال زیستی موجود در محصولات لبنی نسبت داده شده است.

در پروتئین‌های وی، مهارکننده‌های ACE لاکتوکینین نامیده می‌شوند. مطالعات حیوانی تاثیرات مفید و مثبتی که ناشی از مصرف آنها است را بر فشار خون نشان داده اند.

تعداد محدودی از مطالعات انسانی تأثیر پروتئین های آب پنیر بر فشار خون را بررسی کرده اند و بسیاری از کارشناسان شواهد را بی نتیجه می دانند.

یک مطالعه بر روی افراد دارای اضافه وزن نشان داد که مکمل پروتئین آب پنیر، 54 گرم در روز به مدت 12 هفته، فشار خون سیستولیک را تا 4 درصد کاهش داد. سایر پروتئین ها (کازئین) اثر مشابهی داشتند.

این مورد توسط یک مطالعه دیگر تایید شده که تاثیرات قابل توجه و مهمی را در هنگامی که به مصرف کنندگان کنسانتره، وی (22 گرم در روز) به مدت 6 هفته داده شد، تأیید شد.

با این حال، فشار خون فقط در کسانی که فشار خون بالا داشتند یا کمی افزایش داشتند، کاهش یافت.

در مطالعه ای که در آن از مقادیر بسیار کمتر پروتئین آب پنیر (کمتر از 3.25 گرم در روز) مخلوط در نوشیدنی شیر استفاده شده بود، هیچ اثر قابل توجهی بر فشار خون مشاهده نشد.

خلاصه: از فواید پروتئین وی میتوان به کاهش فشار خون را در افرادی که فشار خون بالا دارند اشاره کرد. این به دلیل وجود پپتیدهای فعال زیستی است که لاکتوکنین نام دارند.

فواید پروتئین وی - 6fit

فواید پروتئین وی – 6fit

4. فواید پروتئین وی بر درمان دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 یک بیماری است که عوامل مشخص کننده آن قند خون بالا و اختلال در عملکرد انسولین هستند.

انسولین محرک جذب قند خون را به سلول ها است و آن را در میزان سالم نگه دارد.

whey در تعدیل قند خون موثر بوده و باعث افزایش سطح انسولین و حساسیت به اثرات آن می شود.

در مقایسه با سایر منابع پروتئین، مانند سفیده تخم مرغ یا ماهی، به نظر می رسد این مکمل دست برتر را دارد.

این خاصیت ها ممکن است با داروهای درمان دیابت مانند سولفونیل اوره قابل قیاس باشد. در حد اون ها عمل کنه! 🙂

در نتیجه، پنیر می تواند به طور موثر به عنوان یک درمان مکمل برای دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار گیرد.

مصرف مکمل پروتئین آب پنیر قبل یا همراه با یک وعده غذایی پر کربوهیدرات، قند خون را هم در افراد سالم و هم در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تعدیل می کند.

خلاصه: از دیگر فواید پروتئین وی میتوان به تعدیل سطح قند خون اشاره کرد، به ویژه زمانی که قبل یا همراه با وعده های غذایی پر کربوهیدرات مصرف شود. از فواید پروتئین وی ب درمان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اشاره کرد.

5. فواید پروتئین وی برای کاهش التهاب

التهاب بخشی از پاسخ بدن به آسیب است. التهاب کوتاه مدت می تواند مفید باشد، اما تحت شرایط خاصی ممکن است مزمن شود.

التهاب مزمن احتمال مضر بودن را دارد و یکی از عاملهای خطرناک برای خیلی از بیماریها است. احتمال دارد منعکس کننده شرایط سلامت اساسی و یا عادات سبک زندگی باشد که برای سلامت شما مضر است.

یک مطالعه مروری بزرگ نشان داد که دوزهای بالا (بیش از یا مساوی 20 گرم در روز) مکمل های پروتئین آب پنیر به طور قابل توجهی پروتئین واکنشی C (CRP) را کاهش می دهد که یک نشانگر مهم و اساسی التهاب در بدن شما است.

خلاصه: نشان داده شده است که دوزهای بالای پروتئین آب پنیر باعث کاهش سطح پروتئین واکنشگر C در خون می شود، که نشان می دهد می تواند به کاهش التهاب کمک کند.

6. فواید پروتئین وی برای بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده (IBD) را میتوان وضعیتی دانست که با التهاب مزمن در ساختار و پوشش داخلی دستگاه گوارش مشخص و معین می شود. این یک اصطلاح جمعی و کلی برای بیماری کرون و کولیت اولسراتیو میباشد.

هم در جوندگان و هم در انسان، این مکمل اثرات مفیدی بر IBD دارد.

با این حال، شواهد موجود ضعیف است و قبل از اینکه بتوان ادعاهای قوی کرد، به مطالعات بیشتری نیاز است.

خلاصه: از فواید پروتئین وی میتوان تاثیرات مفید بر IBD برشمرد.

 

7. تقویت آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها به ماده هایی گفته میشود که در برابر اکسیداسیون در بدن انسان وظیفه دارند، یعنی آنها استرس ناشی از اکسیداتیو را پایین آورده و خطر ابتلا به بیماری های مزمن دیگر را پایین میاورد.

گلوتاتیون از مهمترین آنتی اکسیدان های بدن است، که برعکس بیشتر آنتی اکسیدان ها که از طریق رژیم غذایی مخصوص خود دریافت می کنید، گلوتاتیون را بدن انسان تولید میکند.

ساخت گلوتاتیون در بدن ما به تامین شدن چند آمینو اسید دیگر مانند سیستئین وابسته است که بعضی اوقات عرضه آن محدود است.

به همین دلیل، غذاهایی که دارای سیستئین بالا هستند، مثل پروتئین حاصل از آب پنیر، احتمال دارد دفاع آنتی اکسیدانی طبیعی بدن را تقویت کنند.

تعدادی از مطالعات انجام شده بر روی انسان و جوندگان نشان دهنده این است که پروتئین های حاصل از آب پنیر احتمال دارد استرس اکسیداتیو را پایین اورد و سطح گلوتاتیون را بالا ببرد.

خلاصه: از فواید پروتئین وی میتوان به بالا بردن تشکیل گلوتاتیون که منجر به بالا رفتن دفاع انتی اکسیدانی بدن، که یکی از آنتی اکسیدان های اصلی موجود در بدن است،منجر شود.

whey protein - 6fit

whey protein – 6fit

8. فواید پروتئین وی بر چربی خون

کلسترول بالا، به ویژه کلسترول LDL (بد)، یک عامل خطر برای بیماری قلبی است.

در یک مطالعه بر روی افراد دارای اضافه وزن، مصرف 65 گرم پروتئین آب پنیر در روز به مدت 12 هفته، منجر به کاهش قابل توجه کلسترول تام و LDL شد.
مطالعات دیگری که انجام شده است اثرات مشابهی بر کلسترول خون را بدست نیاوردند.

تاثیرات کم ممکن است به دلیل تفاوت در طراحی مطالعه باشد. در نهایت، قبل از هر گونه نتیجه گیری، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه: مکمل پروتئین وی با دوز بالا و طولانی مدت ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد. شواهد در این مرحله بسیار محدود است.پس میتوان به دیگر فواید پروتئین وی به کاهش کلسترول اشاره کرد.

9. فواید پروتئین وی بر کاهش گرسنگی

سیری اصطلاحی است که برای توصیف احساسی که بعد از خوردن غذا تجربه می کنیم استفاده می شود که برخلاف اشتها و گرسنگی باید جلوی خوردن را بگیرد.

برخی از غذاها سیر کننده‌ تر از سایرین هستند، این تأثیر تا حدی به ترکیب درشت مغذی‌ها (پروتئین، کربوهیدرات، چربی) آنها بستگی دارد.

پروتئین تا حد زیادی سیر کننده ترین ماده غذایی در بین سه درشت مغذی است.

با این حال، همه پروتئین ها عملکرد یکسانی ندارند بر روی سیری. به نظر می رسد پروتئین وی نسبت به دیگر انواع پروتئین مثل سویا و کازئین دارای خاصیت سیری بیشتری است.

این مورد که یکی از فواید پروتئین وی است، به ویژه برای کسانی که نیاز به دریافت کالری کمتر و کاهش وزن دارند مفید و لازم می کند.

خلاصه: پروتئین آب پنیر بسیار سیر کننده (پرکننده) است، حتی بیشتر از سایر انواع پروتئین. این باعث می شود که مکمل مفیدی برای رژیم کاهش وزن باشد.

10. فواید پروتئین وی برای کاهش وزن

افزایش مصرف پروتئین یک استراتژی برای کاهش وزن شناخته شده است.خوردن پروتئین بیشتر ممکن است باعث کاهش چربی شود:

سرکوب اشتها، منجر به کاهش دریافت کالری می شود.
افزایش متابولیسم، کمک به سوزاندن کالری بیشتر.
کمک برای حفظ توده عضلات در  زمان کاهش وزن.

ثابت شده است که پروتئین آب پنیر به ویژه موثر است و ممکن است نسبت به سایر انواع پروتئین بر چربی سوزی و سیری اثر بیشتری داشته باشد.

خلاصه: خوردن مقدار زیادی پروتئین یک راه بسیار موثر برای کاهش وزن است و برخی مطالعات نشان می‌دهند که پروتئین آب پنیر ممکن است حتی اثرات بیشتری نسبت به سایر انواع پروتئین داشته باشد.

عوارض جانبی، میزان مصرف و نحوه مصرف آن

این مکمل به راحتی در رژیم غذایی شما گنجانده می شود.

به صورت پودری فروخته می شود که می توان آن را به اسموتی یا ماست اضافه کرد یا به سادگی با آب یا شیر مخلوط کرد. انتخاب گسترده ای در فروشگاه موجود است.

دوز توصیه شده معمولاً 25 تا 50 گرم در روز (1 تا 2 پیمانه) است، اما برخی از محصولات حاوی توصیه های دیگری در بسته بندی هستند.

به یاد داشته باشید که استفاده یش از حد پروتئین مفید نیست و احتمالا ضرر هم دارد. مصرف بیش از حد ممکن است باعث مشکلات گوارشی نیز شود، مانند:

حالت تهوع
درد
نفخ
گرفتگی
نفخ شکم
اسهال

با این حال، مصرف متوسط ​​مکمل های پروتئین آب پنیر به خوبی توسط اکثر افراد هضم می شود، به استثنای چند مورد.

اگر با لاکتوز مشکل دارید، پروتئین وی هیدرولیز یا ایزوله ممکن است مناسب تر از کنسانتره باشد. اگر تا به حال مشکلات کبدی یا کلیوی داشته اید، قبل از مصرف مکمل پروتئین با پزشک مشورت کنید.

در پایان میتوان گفت، این مکمل فقط یک راه مناسب برای افزایش مصرف پروتئین نیست. ممکن است فواید پروتئین وی برای سلامتی بسیار زیاد و قدرتمند است.

امتیازدهی به این مطلب-1رای - 4
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها