علم تمرین

هیدراته: آیا می خواهید دستاوردهای خود را حفظ کنید؟ هیدراته بمان!

مقاله اهمیت هیدراته بودن بدن - 6fit

شعار معروف برای هیدراته بودن: همیشه ایده خوبی است که هیدراته بمانید، اما پس از بیدار شدن، مصرف مایعات کافی می تواند به معنای تفاوت بین عضله به دست آمده و فرصت از دست رفته باشد.

اگر زمانی را صرف یادگیری نحوه به حداکثر رساندن تمرین کرده اید، احتمالاً در مورد پنجره آنابولیک شنیده اید. این ایده این است که شما باید در عرض 45 دقیقه پس از اتمام تمرین، مقادیر مناسب کربوهیدرات و پروتئین مصرف کنید. طبق این تئوری، اگر این پنجره را از دست دادید، می توانید دستاوردهای خود را ببوسید و بگذارید کنار.

به لطف تحقیقات منتشر شده در چند سال گذشته، این مفهوم از بین رفته است. اما، تحقیقات دیگر نشان داده اند که هیدراتاسیون بعد از اتمام برنامه تمرینی نقش مهمی در کمک به حفظ دستاوردهای سخت به دست آمده ایفا می کند.

به عنوان بخشی از یک پروژه تحقیقاتی شرح داده شده در مجله فیزیولوژی کاربردی، هفت مرد سالم و تمرین شده مقاومتی در 20 سالگی، سه تمرین یکسان در سه حالت مختلف هیدراتاسیون انجام دادند. برای اولین تمرین، همه آنها به درستی هیدراته شده بودند. یک هفته بعد، آنها در حالی که 2.5 درصد از وزن بدنشان کم آب بود، ورزش کردند. بعد از یک هفته دیگر، آنها 5 درصد کم آب شدند.

هدف از این مطالعه بررسی آشکارترین علائم کم آبی بدن، مانند گرفتگی عضلات، سرگیجه یا یبوست نبود. در عوض، محققان می خواستند بدانند چه اتفاقی برای مواد شیمیایی داخل بدن ورزشکاران می افتد.

هیدراته - 6fit

هیدراته – 6fit

آنها دریافتند که هیدراته نبودن ناکافی پس از تمرین “کورتیزول، اپی نفرین و نوراپی نفرین، هورمون های استرس اولیه را به شدت افزایش می دهد.”

هر زمان که بدن شما تحت استرس باشد، چه روحی و چه فیزیکی، با ترشح هورمون های استرس در سیستم شما واکنش نشان می دهد. برای بدنی که به تازگی یک تمرین فیزیکی شدید را به پایان رسانده است، استرس می تواند ناشی از هیدراتاسیون ناکافی باشد و باعث افزایش دمای مرکزی بدن شود. بدن با ترشح کورتیزول واکنش نشان می دهد، که به تجزیه بافت ماهیچه ای کمک می کند تا به انرژی مورد نیاز برای زنده ماندن در استرس دسترسی پیدا کند.

ورزش بدن شما را تحت استرس قرار می دهد – حالتی از کاتابولیسم که در طی آن بدن شما بافت ماهیچه ای را تجزیه می کند. هنگامی که تمرین خود را متوقف می کنید، وارد حالت آنابولیسم می شوید، زمانی که بدن شما شروع به ساخت بافت عضلانی جدید و بیشتر می کند.

اگر هدف شما عضله سازی است، می خواهید میزان هورمون های کاتابولیک، از جمله کورتیزول، را در سیستم خود کنترل کنید. هنگامی که تمرین خود را به پایان می رسانید، می خواهید میزان کورتیزول را در بدن خود کاهش دهید تا بتوانید به سرعت از کاتابولیسم به آنابولیسم بروید و شروع به ساخت عضله جدید کنید. روشی که شما این کار را انجام می دهید این است که مطمئن شوید تمرین خود را در حالت کاملا هیدراته به پایان می رسانید.

امتیازدهی به این مطلب-1رای - 4
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها