مکمل بدنسازی

پروتئین وی چیست و نکات مهم مکمل پروتئین وی بدنسازی

مقاله پروتئین وی - 6fit

پروتئین وی چیست، چگونه کار می کند و چگونه می تواند به شما در دستیابی به اهداف تناسب اندام و سلامتی خود کمک کند و مباحثی این چنین که قصد داریم در مورد آنها در این مقاله به توضیح آن در مورد وی بپردازیم. نکاتی بسیار کاربردی که در هنگام خرید پروتئین وی و قیمت وی بسیار کاربردی خواهد بود. باما همراه باشید 😄

همه پروتئین ها یکسان ایجاد نمی شوند. برخی از اشکال پروتئین، مانند whey protein، بهتر از بقیه هستند. پروتئین آب پنیر دارای انواع غیرقابل باوری از اسیدهای آمینه ضروری است که بسیار سریع جذب می شوند. مطالعات زیادی نشان دهنده این است که می تواند به شما بالا بردن قدرت، ساخت عضله زیاد و کاهش دادن مقادیر قابل توجهی از چربیهای موجود در بدن کمک کند. با این حال، پروتئین وی چیزی بیش از پروتئین است.

دارای مقدار قابل توجهی از مواد مغذی دیگر است که بعضی از آنها اثرات بیولوژیکی بالایی دارند. در واقع، این مکمل یکی از بهترین مکمل های مورد مطالعه در جهان است.

پروتئین وی - 6fit

پروتئین وی – 6fit

پروتئین وی چیه؟

پروتئین آب پنیر (همون وی) مخلوطی از پروتئین های جدا شده از آب پنیر است که قسمت مایع شیر است که در طی تولید پنیر جدا می شود.

شیر در واقع حاوی دو نوع پروتئین اصلی است: کازئین (80%) و آب پنیر (20%).

whey در قسمت آبکی شیر یافت می شود. زمانی که پنیر ساخته می شود، بخش های چرب شیر منعقد می شود و آب پنیر برای استفاده بعنوان یک فراورده جانبی از آن کنار گذاشته می شود.

اگر تا به حال ظرف ماست را باز کرده اید تا مایعی را ببینید که روی آن شناور است – این همان آب پنیر است. سازندگان پنیر قبل از اینکه ارزش واقعی آن را کشف کنند آن را بلااستفاده میدانستند.

آب پنیر بعد از جداسازی در طول چرخه تولید پنیر، مرحله های مختلف فرآوری را میگذراند تا به محصولی تبدیل شود که اکثرا با نام پروتئین وی شناخته می شود – پودری که به شیک ها، جایگزین های غذا و  پروتئین بار ها اضافه می شود.

پروتئین وی به تنهایی طعم خوبی ندارد، به همین دلیل است که معمولا حاوی طعم دهنده است. مکملهایی با طعم وانیل،توت فرنگی و شکلات پرطرفدار هستند.

مطالعه کردن لیست تشکیل دهنده آنها بسیار پر اهمیت است، به این علت که بعضی از محصولات ممکن است دارای افزودنی ناسالم مانند شکر تصفیه شده باشند.

مصرف whey protein روشی مناسب برای افزودن پروتئین به میزان مصرف روزانه شماست.

این مورد می تواند برای بدنسازها و علاقه مندان به ورزش و همچنین افرادی که دارای اضافه وزن هستند یا پروتئین کافی در رژیم غذایی خود ندارند، مهم باشد.

بیشتر پروتئین های وی که حاوی طعم دهنده هستند، خوش طعم اند و می توان از آنها برای افزودن طعمی لذیذ به دستور العمل های سالم مانند اسموتی ها استفاده کرد.

وی به طور کلی به خوبی تحمل می شود، اگرچه افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز باید مراقب باشند و برخی از افراد حتی ممکن است به آن حساسیت داشته باشند.پس قبل مرصفش بهتره با دکتر صحبت بکنین🙂

خلاصه: وی مخلوطی از پروتئین های موجود در آب پنیر است که محصول جانبی تولید پنیر است. معمولاً به صورت پودر طعم‌دار فروخته می‌شود که به شیک‌ها، جایگزین‌های غذا و پروتئین بار اضافه می‌شود.

پروتئین وی بدنسازی - 6fit

پروتئین وی بدنسازی – 6fit

مکمل پروتئین وی می تواند به افزایش مصرف پروتئین و  BCAA شما کمک کنند

پروتئین ها مانند بلوکهای اصلی یک ساختمان بلند و استوار که همان بدن انسان هستند عمل میکنند.

آنها برای ساختن چیزهای مهم مختلف، از جمله تاندون ها، اندام ها و پوست، و همچنین هورمون ها، آنزیم ها، انتقال دهنده های عصبی و مولکول های مختلف استفاده می شوند.

پروتئین ها بلوک های سازنده عنصرهای انقباضی در ماهیچه های شما میباشند.

آنها از آمینو اسید ها، عناصر کوچک‌تری که مثل مهره‌های روی یک رشته به هم وصل شده‌اند، ترکیب میشوند.

بعضی از اسیدهای آمینه توسط بدن شما تولید می شوند، در حالی که بعضی دیگر از راه غذا خوردن تامین می شوند. آنهایی که از غذاها دریافت میکنید، اسید آمینه ضروری نام دارند.

پروتئین هایی که هر 9 اسید آمینه ضروری را تامین می کنند بهترین هستند و پروتئین وی با آنها پر شده است.

این ماده به ویژه سرشار از اسیدهای آمینه با زنجیره شاخه ای مهم (BCAA) مانند لوسین است و همچنین حاوی مقدار زیادی سیستئین است.

مطالعات نشان می‌دهند که لوسین آنابولیک‌ترین اسید آمینه (محرک رشد) است و سیستئین می‌تواند به افزایش سطح آنتی‌اکسیدان سلولی گلوتاتیون کمک کند.

به نظر می آید که پروتئین وی مخصوصا در تحریک رشد در انسان تاثیر دارد. در واقع، شیر مادر انسان 60 درصد وی است، در مقایسه با 20 درصد در شیر گاو.(شرط میبندم نمیدونستید 😍)

 

خلاصه: پروتئین های موجود در آب پنیر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. آنها سرشار از اسیدهای آمینه ضروری مخصوصا لوسین و سیستئین هستند.

انواع پروتئین وی: کنسانتره در مقابل ایزوله در مقابل هیدرولیزات

چندین نوع محبوب پروتئین وی وجود دارد. تفاوت اصلی آنها در نحوه تهیه آنهاست.

پروتئین کنسانتره: حدود 70 تا 80 درصد پروتئین. حاوی مقادیری لاکتوز و چربی است و طعم بسیار خوبی را دارد.
پروتئین ایزوله: 90% پروتئین یا بالاتر. حاوی لاکتوز و چربی کمتری است و فاقد بسیاری از مواد مغذی مفید موجود در پروتئین کنسانتره  است.
پروتئین هیدرولیز شده: این نوع وی هیدرولیز شده نیز از قبل چرخه هضم را طی کرده است تا به سریعترین شکل جذب شود. باعث بالا رفتن 28 تا 43 درصدی مقدار انسولین در مقابل به ایزوله می شود.

به نظر می آید کنسانتره پروتئین وی بهترین گزینه باشد.این ارزان ترین نوع است و بیشتر مواد مغذی مفید موجود در وی را دارا میباشد. بسیاری از مردم نیز طعم را ترجیح می دهند که احتمالاً به دلیل لاکتوز و چربی است.پس اگه دنبال صرفه اقتصادی هستین میتونه یکی از اولویت هاتون باشه 🙂

اگر در هضم کنسانتره مشکل دارید یا میزان پروتئین برایتان مهم است و کربوهیدرات و چربی را کم نگه دارید، دو نوع دیگر ممکن است گزینه بهتری باشند.

به خاطر داشته باشید که حتی اگر کنسانتره محبوب ترین شکل است، اکثر مطالعات روی پروتئین وی ایزوله انجام شده است.

خلاصه: انواع اصلی whey protein، کنسانتره، ایزوله و هیدرولیز می باشد. این نوعها از نظر مقدار پروتئین، طعم، زود جذب یا دیرجذب بودن، مزه و قیمت آنها تفاوت داشته باشند.

whey protein - 6fit

whey protein – 6fit

تاثیرات مکمل وی بر قدرت و حجم عضلات شما

رایج ترین دلیل استفاده از مکمل وی برای بیشتر کردن قدرت و حجم عضلانی شما است.

whey protein در میان ورزشکاران، بدنسازان، مدل های تناسب اندام و همچنین افرادی که به دنبال بهبود عملکرد خود در باشگاه هستند، محبوب است.

راه هایی که این نوع پروتئین باعث افزایش قدرت عضلانی می شود عبارتند از:

بلوک های سازنده: آمینو اسیدها و پروتئین ها را ایجاد می کند که مانند بلوک برای یک ساختمان برای بالا بردن رشد عضلات عمل می کنند.
هورمون ها: تولید هورمون آنابولیک را بالا میبرد که توانایی رشد ماهیچه را تحریک میکند، مثل انسولین.
لوسین: مملو از این نوع  آمینو اسید است که سنتز پروتئین را در سطح سلول و ژنتیک تحریک می کند.
جذب سریع: وی در مقایسه با بقیه نوع های پروتئین بسیار زود جذب تر و مورد استفاده قرار می گیرد.

نشان داده شده که پروتئین وی در بالا بردن رشد عضلات در قبل، بعد یا در حین تمرین مصرف شود، تاثیر دارد. سنتز پروتئین عضلانیبطور معمول در پس از تمرین به بالاترین سطح خود می رسد.

با این حال، بررسی اخیر شواهد به این نتیجه رسید که کل پروتئین دریافتی روزانه مهمترین عامل در رشد عضلانی است. به نظر می رسد که پروتئین در حین تمرین مصرف شود یا نه، چندان اهمیتی ندارد.

در مقایسه با سایر انواع پروتئین، مانند پروتئین سویا، whey protein معمولاً کمی بهتر عمل می کند.

در مقایسه با کازئین، شواهد بیشتر مختلط است. ظاهرا وی در زمانهای کوتاه موثر باشد، اما کازئین رشد عضلانی را در زمانهای طولانی تر تحریک می کند و اثر خالص را مشابه می کند. اینم دلیل تفاوت در نحوه مصرف این دو مکمل 😊

همچنین، به خاطر داشته باشید که اگر رژیم غذایی شما قبلاً فاقد پروتئین باشد، بعید است که مکمل پروتئین وی تأثیر قابل توجهی بر نتایج شما داشته باشد.

در یک مطالعه 12 هفته ای بر روی افراد مسن با مصرف پروتئین کافی، که تمرینات مقاومتی انجام دادند، هیچ تفاوتی در رشد عضلانی هنگام مصرف مکمل پروتئین آب پنیر یا کربوهیدرات وجود نداشت.

بنابراین، شواهد پروتئین آب پنیر بر روی عضلات و قدرت ترکیبی است و نتایج ممکن است بین افراد بسیار متفاوت باشد.

اگر در حال حاضر مقدار زیادی گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات می خورید – همه پروتئین های با کیفیت بالا – مزایای افزودن آب پنیر احتمالا حداقل خواهد بود.پس وقتی داخل رژیمتون پروتئین های باکیفیت رو به اندازه کافی مصرف کنید نیاز چندانی نخواهید داشت 😀

خلاصه: شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد whey در افزایش عضله و افزایش قدرت موثر است، اگرچه برخی از مطالعات هیچ تاثیری را نشان نمی دهند.

پروتئین وی چطور سیری رو بهبود می بخشه و باعث کاهش وزن میشه؟

کاملا ثابت شده که پروتئین قادر است به کاهش وزن کمک کند، چون تا حد زیادی سیر کننده ترین درشت مغذی است.

پروتئین توانایی این را دارد تا مصرف انرژی روزانه را از 80 الی 100 کالری  بالا برده و باعث شود افراد بصورت خودسر تا 441 کالری کمتر در روز بخورند.

در یک مطالعه، خوردن 25 درصد از کالری روزانه در پروتئین، اشتها را تا 60 درصد کاهش داد و میل به خوردن میان وعده دیروقت را به نصف کاهش داد.

مصرف پروتئین وی یک راه عالی برای افزایش مصرف پروتئین است که باید فواید زیادی برای کاهش وزن داشته باشد.

مطالعات نشان داده اند که جایگزینی سایر منابع کالری با whey، همراه با وزنه برداری، می تواند باعث کاهش وزن حدود 8 پوند (3.5 کیلوگرم) شود و در عین حال توده عضلانی بدون چربی را افزایش دهد.

اگر می‌خواهید وزن کم کنید، این مکمل می‌تواند به شما کمک کند هم وزن کم کنید و هم عضلات خود را حفظ کنید. کمتر کسیه که همچین چیزی نخواد😉

خلاصه: ثابت شده است که پروتئین با افزایش متابولیسم و کاهش اشتها به کاهش وزن کمک می کند. پروتئین آب پنیر می تواند به افزایش چربی سوزی و در عین حال حفظ توده عضلانی بدون چربی کمک کند.

پروتئین وی ارزان - 6fit

پروتئین وی ارزان – 6fit

سایر فواید پروتئین وی برای سلامتی

whey بیش از یک منبع پروتئینی با کیفیت بالا است، بلکه حاوی مواد مغذی مفید دیگری نیز هست.

که شامل این موارد میشود: بتا-لاکتوگلوبولین، لاکتوفرین، ایمونوگلوبولین و آلفا-لاکتالبومین است.

فراتر از عضله، قدرت و لاغری، پروتئین وی ممکن است فواید متعدد دیگری برای سلامتی داشته باشد.

فوایدی شامل کاهش فشار خون، قند خون و کاهش علائم استرس و افسردگی است.

همچنین از شما در برابر سرطان محافظت می کند، علائم هپاتیت را کاهش می دهد، تراکم استخوان را افزایش می دهد، عملکرد ایمنی را در بیماران HIV بهبود می بخشد.

به نظر می رسد این واقعیت که پروتئین وی دارای اسید آمینه سیستئین بسیار بالایی است، واسطه بسیاری از این فواید سلامتی است. سیستئین این کار را با افزایش سطح گلوتاتیون، ماده آنتی اکسیدانی اصلی در سلول های بدن شما انجام می دهد.

خلاصه: وی سرشار از اسیدهای آمینه ضروری و سایر مواد مغذی سالم است. همچنین مملو از آمینو اسید سیستئین است که مقدار آنتی اکسیدان گلوتاتیون را بالا میبرد و باعث فایده های بسیاری برای سلامتی شما میگردد. هم خوش اندامتون میکنه هم کمک به سلامتی!😃

برای خواندن دیگر فواید پروتئین وی کلیک کنید!

دوز و عوارض جانبی

دوز توصیه شده معمولاً 1 تا 2 پیمانه (حدود 25 تا 50 گرم) در روز است، معمولاً بعد از تمرین.

بهتر است طرز مصرف را از روی بسته بندی مطالعه کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر پروتئین دریافتی شما در حال حاضر زیاد است، اضافه کردن پروتئین وی در بالای میزان مصرف فعلی شما ممکن است کاملا غیر ضروری باشد.

نیاز نیست در مورد آسیب دیدن کلیه و پوکی استخوان در هنگام مصرف این مکمل نگران باشید.

در واقع نشان داده شده است که پروتئین در برابر پوکی استخوان محافظت می کند، در حالی که هیچ تاثیری بر کلیه های سالم ندارد.

با این حال، افراد مبتلا به مشکلات کلیوی یا کبدی ممکن است بخواهند از پروتئین آب پنیر اجتناب کنند یا حداقل قبل از مصرف با یک متخصص پزشکی مشورت کنند.

خوردن بیش از حد پروتئین وی می تواند باعث مشکلات گوارشی مانند تهوع، نفخ، اسهال، درد و گرفتگی شود. بعضی از افراد به وی حساسیت دارند.

اگر نمی توانید کنسانتره پروتئین آب پنیر معمولی را استفاده کنید، ایزوله یا هیدرولیز ممکن است مناسب تر باشد. از طرف دیگر، می توانید به سادگی از پروتئین وی اجتناب کنید و به جای آن از غذاهای غنی از پروتئین دیگر استفاده کنید.

اما به طور کلی، وی دارای مشخصات ایمنی عالی است و اکثر مردم می توانند آن را بدون مشکل مصرف کنند.🙂

خلاصه: این نوع پروتئین بسیار ایمن است. میزان مصرف معمول توصیه شده این مکمل مقدار 1-2 پیمانه (25-50 گرم) در روز است.

کلام آخر

پروتئین وی یکی از راه های عالی و سالم برای بالا بردن میزان پروتئین در رژیم غذایی میباشد. این یک منبع پروتئینی با کیفیت است که توسط بدن انسان جذب شده و به طور موثر مورد استفاده قرار می گیرد.

این عملکرد برای بدنسازان و ورزشکارانی که قصد افزایش حجم عضلانی و قدرت و همچنین پایین اوردن مقدار چربی بدن خود را دارند بسیار کاربردی است.

وقتی صحبت از افزایش عضلات و کاهش چربی می شود، پروتئین سلطان مواد مغذی است. به نظر می رسد پروتئین وی حتی بهتر از سایر اشکال پروتئین با کیفیت است.

امتیازدهی به این مطلب-1رای - 4
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها