مکمل بدنسازی

گینر و هر آنچه که باید در مورد مکمل گینر بدنسازی بدانید

gainer blog - 6fit

گینر ها هدف خاصی را دنبال میکنند که برای افراد لاغر اندام است تا به آنها کمک کند که به افزایش وزن مورد نظرشان برسند و تناسب اندام خود را با استفاده از مکمل گینر برسند. این نکته هم بسیار مهم است که اگر قصد استفاده از gainer دارند واقعا برای آنها موثر است یا خیر؟ مهمترین مشخصه ها با توجه به استایل و سبک زندگی هر شخص چه گینری است ملاکهایی برای خرید مکمل گینر که مهم است و باید بدانید. باما همراه باشین تا آخر این مقاله 😀

gainer - 6fit

gainer – 6fit

مس گینر چیست؟

mass gainer، که معمولاً به آنها «گینر افزایش وزن» نیز گفته می شود، نوعی پودر پروتئین هستند که به طور خاص برای کمک به افزایش وزن طراحی شده اند. آنها با کالری فراوان خود، هدفشان کمک به افزایش ماهیچه به روشی است که مکمل های پروتئینی معمولی نمی توانند انجام دهند، و اغلب به عنوان راه حلی برای به اصطلاح “hardgainers” به بازار عرضه می شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید نگاهی عمیق‌تر به آنچه که این نوع مکمل واقعاً ارائه می‌دهد و اینکه آیا برای شما مناسب است یا خیر، بیندازیم.

خلاصه: این مکمل برای افرادی است که به سختی وزن میگیرند و به مراتب نسبت به مکملهای پروتئینی برای این افراد مناسبتر هستند.

فرمولاسیون رایج و محتوای غذایی

در حالی که محصولات گینرها شباهت هایی به بسیاری از پودرهای پروتئین رایج دارند، برخی تقاوت های کلیدی وجود دارد که فرمول و عملکرد آنها را از هم جدا می کند.

این محصولات تقریباً همیشه حاوی کالری، پروتئین و کربوهیدرات بسیار بیشتری نسبت به پودرهای پروتئین استاندارد هستند. این مواد خوراکی مفید که اضافه بر رژیم هستند برای بیشتر کردن حجم عضلانی بسیار مهم هستند.

مقدار کالری گینر ها

ویژگی بارز همه mass gainers محتویاتی با کالری بالا است که برای افزایش وزن مهم و حیاتی است. بسیاری از آنها حاوی بیش از سه برابر بیشتر کالری در هر وعده نسبت به پودر پروتئین استاندارد هستند. تعداد زیاد کالری عامل اصلی نتایجی است که با مصرف این محصولات، مصرف کنندگان می‌خواهند، اما مقدار بیشتر همیشه بهتر نیست. مرز بین نگهداری و افزایش آن بسیار کوچک است.

محتوای کربوهیدرات

بر خلاف اکثر پودرهای استاندارد که اکثر کل کالری خود را از پروتئین دریافت می کنند، محتوای کالری اضافی در مس گینر ها عمدتاً از کربوهیدرات های اضافه شده ناشی می شود. مالتودکسترین، شربت ذرت و دیگر مواد قندی اضافی در اینجا بسیار یافت میشود، به این علت که به راحتی هضم می شوند بدون نیاز به اینکه پودر را خیلی غلیظ کنند.

گینر - 6fit

گینر – 6fit

چربی و سایر مواد افزودنی

در حالی که در مقادیر متراکمی مانند کربوهیدرات وجود ندارد، محتوای چربی در اکثر گینرها به طور قابل توجهی بالاتر از پودرهای پروتئین استاندارد است که بیشتر به شکل افزودنی های لبنی هستند. مقدار بالای کلسترول و سدیم نیز قابل ذکر است، هرچند که بخشی از هر محصول رژیمی با شمارش کالری بالا است.

مواد مغذی اضافه شده

ویژگی بارز یک مکمل افزایش دهنده وزن خوب، کالری زیاد است، اما این لزوما به این معنی نیست که همه آنها از نظر تغذیه خالی هستند. برخی از مارک ها حاوی افزودنی های مفیدی مانند ویتامین ها، BCAA، کراتین ( معمولا کراتین مونوهیدرات ) و غیره هستند که به ارائه یک بسته غذایی کامل تر کمک می کند.

خلاصه: gainer اصولا انرژی اضافی خود را از کربوهیدرات میگیرند و برای افزایش حجم و وزن بسیار موثر هستند. از ترکیباتی استفاده میشود که به هضم راحتتر کمک کنند و دارای ترکیبات دیگری مانند کراتین و ویتامین و bcaa هستند.

تعادل انرژی

قبل از اینکه به بررسی تاثیر mass gainer بپردازیم، مهم است که هدف آنها را به عنوان یک مکمل درک کنیم، و برای انجام این کار نیاز به مروری بر فرآیندهای متابولیک که در کاهش یا افزایش وزن مهم هستند.

تعادل انرژی بسیار ساده است. بین عملکردهای طبیعی بدن و فعالیت های خارجی، تعداد مشخصی کالری در روز مصرف باید کرد. اگر بیش از میزان مجاز کالری مصرفی خود دریافت کنید، وزن اضافه خواهید کرد. اگر کمتر مصرف کنید، وزن کم خواهید کرد.

کیفیت وزنی که اضافه یا از دست می دهید تا حد زیادی به ترکیب درشت مغذی ها و نوع فعالیت شما بستگی دارد، در حالی که کمیت تغییر وزن تقریباً به طور کامل به کالری دریافتی بستگی دارد. هرچه کالری بیشتری دریافت کنید، وزن بیشتری اضافه خواهید کرد. و این نقطه اصلی فروش هر مکمل gainer است.

اضافه کردن کالری یا پروتئین زیاد به رژیم غذایی همیشه نتایج بهتری به همراه نخواهد داشت. اگر وزن اضافه شده بیشتر از چربی بدن باشد تا عضله بدون چربی، ممکن است بازدهی کاهشی جدی داشته باشد. همون که قبلا گفتیم، بیشتر همیشه به معنی بهتر نیستش 😄

به این معنا است که یک مکمل اضافی هست که جایی در برنامه مکملی کسی ندارد؟ مشخص است که خیر! حالا که متوجه شدیم چه مکملی است و بدن چگونه افزایش و کاهش وزن را پردازش می کند، بیایید ببینیم چه کسانی می توانند از گینر استفاده کنند.

مس گینر - 6fit

مس گینر – 6fit

فواید گینر

برای هر کسی که به هر دلیل برای افزایش وزن تلاش می کند، گینر یک راه حل مناسب ارائه می دهد. اگر هر روز به دلیل محدودیت های مالی یا زمانی برای رسیدن به اهداف کالری خود تلاش می کنید، اما همچنان می خواهید مطمئن شوید که به اندازه کافی غذا می خورید تا در باشگاه یا روی ترازو پیشرفت کنید، یک gainer می تواند برای شما مفید باشد. محتوای کالری به ازای هر مقدار پولی که بپردازید به طور کلی مقدار زیادی است و به صرفه، و اگر بدن بلافاصله پس از یک تمرین شدید مصرف شود، زمانی که بدن آماده استفاده از پروتئین و کالری به روشی سازنده است، معجزه می کند.

همچنین ارزش این را دارد که کلیشه «hardgainer» را لمس کنیم – فردی که متابولیسم او به‌طور غیرمعمول بالا است و آنطور که انتظار می‌رود به افزایش متوسط در دریافت کالری واکنش نشان نمی‌دهد. در حالی که برخی این را یک افسانه می دانند، اما در ادبیات اعتباری دارد. گرگ ناکلز، M.A در علوم ورزشی و سردبیر MASS Research Review، نظرات خود را در مورد این موضوع به اشتراک گذاشت:

نوکلز می‌گوید: «وقتی افراد دچار کالری مازاد می‌شوند، زمانی که بدن تلاش می‌کند تا کم و بیش در نگهداری باقی بماند، جبران‌هایی رخ می‌دهد. ممکن است افزایش جزئی در میزان متابولیسم وجود داشته باشد، اما جبران‌های بزرگ‌تر به شکل افزایش گرمازایی فعالیت‌های غیرورزشی (NEAT) است. برخی از افراد افزایش اندکی در NEAT در مازاد کالری دارند و سایر افراد افزایش زیادی دارند. این افزایش های جبرانی در NEAT ممکن است دستیابی به مازاد کالری قابل توجه را دشوارتر کند، به خصوص اگر اشتهای زیادی نداشته باشید.

در حالی که این موضوع به طور کامل مورد مطالعه و تحقیق قرار نگرفته است، احساسات نوکلز به این ایده که بخش منتخبی از جمعیت ممکن است علیرغم پیروی از یک طرح «حجمه‌سازی» مناسب، مشکلاتی در افزایش وزن داشته باشند، اعتبار می‌بخشد. اگر خود را در آن موقعیت می بینید، یک gainer ممکن است به خصوص برای شما مفید باشد.

چه کسانی به گینر نیاز ندارند

در حالی که گینر میزان کالری زیادی را با قیمتی ارزان ارائه می دهد، برخی از عوامل وجود دارد که ارزش بررسی دارند. هیچ مکملی نمی تواند به تنهایی توده عضلانی را بدون چربی به طور جادویی اضافه کند. gainer یک منبع پروتئین و کربوهیدرات پر کالری است، نه یک گلوله جادویی.

علاوه بر این، ترکیبات بعضی از رایج ترین گینر حاوی برخی از مواد مضر برای برخی از مردم است. بخش بزرگی از محتوای کالری معمولاً از مالتودکسترین و سایر مواد افزودنی به دست می آید. این ممکن است برای هر کسی که دیابت دارد یا کسانی که مایل به اجتناب از قندهای با شاخص گلیسمی بالا (GI) هستند، مناسب خرید نباشد. همچنین ناگفته نماند که gainer به طور کلی با رژیم کتوژنیک که از کربوهیدرات ها اجتناب می کند به نفع ماکروهای پر پروتئین و پرچرب ناسازگار است.

افزودنی های متداول نیز شامل تخم مرغ، سویا و محصولات حاوی آب پنیر است که ممکن است برای کسانی که توانایی هضم لاکتوز را ندارند مشکل ساز باشد. بسیاری همچنین دارای محتوای نسبتاً چربی بالایی هستند که جذب پروتئین را کند می کند و بنابراین ممکن است زمانی که مدت کوتاهی پس از یک جلسه تمرین مصرف شود، کمتر از حد مطلوب باشد.

جمع بندی

هیچ مکملی به تنهایی به وعده های داده شده روی برچسب عمل نمی کند. آنها ادعا می‌کنند که سریع‌تر می‌دوید، چربی‌ها را در زمان کمی از بین می‌برید، و در مورد افزایش‌دهنده‌های توده، سریع‌تر عضله‌های بدون چربی را بدست میاورید.

مکمل‌های گینر اساساً پودرهای پروتئینی فوق‌العاده پرکالری هستند که می‌توانند حاوی برخی زنگ‌ها و سوت‌های اضافی باشند. با این حال، فقط به این دلیل که آنها یک راه حل جادویی برای اهداف تغذیه ای شما نیستند، به این معنی نیست که جایی برای آنها وجود ندارد.

برای کسانی که نیاز به دریافت کالری گزاف در روز دارند، خواه برای تمرین با شدت بالا یا در نهایت جابجایی ترازو، انبوه گیرها می توانند ابزار بسیار موثری باشند. یک دوز سالم پروتئین و مقدار زیادی کالری در هر پیمانه می‌تواند به شما کمک کند تا رژیم غذایی شما را به جایی که باید باشد، برساند، تا زمانی که بدانید چه چیزی می‌خرید.

امتیازدهی به این مطلب-1رای - 4
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها